2024-ben 649 állatot fogadott a természetvédelmi mentőhelyünk, amit a Kisállatkerten belül üzemeltetünk ketten Jocival, és természetesen önkénteseink segítségével, akik mindig akkor siettek a segítségünkre, amikor már kilátástalan volt a helyzetünk, ezúton is köszönjük nekik!
Az idei év nagyon sokat tanított állatorvosi szempontból, hiszen ez volt az első olyan év, amikor már nagyobb magabiztossággal műtöttem csonttöréseket is. Nagyon nehéz téma ez, mert sok madár mire eljut a mentőhelyre, rendkívül rossz állapotba kerül. Az eltört csontok törvégei szétcafatolják az izomzatot, és hiába műtjük meg, hiába teszünk meg mindent; az izmok regenerációja sok esetben már nem tud tökéletes lenni, és bár a csont meggyógyul, a madár mégsem lesz tökéletes röptű. Így megtanultuk, hogy a műtét előtti alapos vizsgálat és szűrés szükséges.
A másik érdekes eseményt virológiai vizsgálati eredmények adták. Az Állatorvos Kutató Intézetben usutu és west nile virus szűréseket végeztünk az arra gyanús ragadozó madarakon, varjúféléken és rigókon. A gyanús egyedek mind lesoványodva érkeztek be a mentőhelyre és sok (de nem minden) esetben mutattak idegrendszeri tüneteket. Eredményeink egy rigót leszámítva a tünetek alapján igazolták a betegségek valamelyikét. Ezeket a virusokat Flavivirusok közé soroljuk, szúnyogok terjesztik, és a madarak gyakorta kapják el ezen virusok valamelyikét. A leggyakrabban az arra érzékenyek betegszenek meg, így varjúfélék, rigófélék és a ragadozó madarak voltak nagy számban. Az ilyen megbetegedésben szenvedő madarak egyetlen esélye az átvészeltetés, ami nekünk egy héja és egy gyöngybagoly esetében sikerült. Sajnos a kisebb madárkák, főleg rigófélék szinte mind elhullottak a betegségben. Ezúton is köszönjük dr. Erdélyi Károly segítségét az Állatorvos Kutatóból.
Izgalmas eseteink is voltak: Magyarország legnagyobb baglyát, egy uhut sikerült vendégül látnunk, sajnos rendkívül hosszadalmas (3 hónapos) rehabilitáció keretein belül. A bagoly lábtöréssel érkezett be, és két műtétre is szüksége volt. Jelenleg a Hortobágyi Nemzeti Park Górés tanyáján vendégeskedik, tavasszal reményeink szerint visszavárjuk, hogy elengedhessük a Duna Ipoly Nemzeti Park területén. A mentés a Tollas Barát Alapítvánnyal közös volt.
2024-ben érkezett Julcsi is a vadmacska hölgy Komló mellől, a MiniZoo Komlóval való együttműködés keretein belül. Úgy fest, hogy őt a Duna Dráva Nemzeti Park területén fogjuk szabadon engedni. Julcsi kiskori képeiről már nem felismerhető, vérszomjas éjszakai ragadozóvá nőtte ki magát nagy megelégedésünkre.
Egy nyugodt hétvégén, nyár közepén érkezett 30 kopasz kisdenevér is, akik egy weekendház bontásakor megzavart kolónia túlélői voltak. A felnőtt egyedek közül páran elmenekítették kicsinyeinket, de sokan nem jártak sikerrel, őket lelkes önkéntesek szedegették össze.
Az év második felében bekövetkezett fecske katasztrófa minket is elért. Próbáltunk annyi fecskét fogadni, amennyit csak tudtunk, de az elhullás kifejezetten nagy volt, a beérkező egyedek közül sokan nem voltak életképesek. A mentés nem egy örömteli érzéssel párosul számunkra, de megtettünk mindent, amit lehetett.
Izgalommal várjuk, hogy a 2025-ös év milyen mentéseket, kalandokat, izgalmakat és nem utolsó sorban kihívásokat tartogat számunkra. És akkor íme a 2024-es TOP 10-es lista, avagy melyik állatfajból fogadtuk tavaly a legtöbbet?
Commentaires