Sajnos a legjobb szándékú horgász is okozhat komoly balesetet hazai vadállataink között. Évente sok száz vad madár gabalyodik damilba, a feszes, kissé nyúlékony damil a végtagokra tekeredve idővel levágja azokat.
Sajnos a horog sem jobb. Lenyelve átszúrhatja a béltraktus egyes részeit, komoly fájdalmakat, majd halált okoz.
A hiedelmekkel ellentétben a horgot nyelt állatokat éppúgy meglehet kísérelni gyógykezelni, mint azokat amelyek végtagjaira damil tekeredett. Sok esetben ezek az állatok menthetők.
Amennyiben damilba tekeredett vagy horgot nyelt állattal találkozunk, védett állat esetén azonnal értesítsük a nemzeti park munkatársait. Amennyiben nem védett az állat, érdemes a helyi állatvédők segítségét kérni.
Gyakoriak a horgot nyelt teknősök amelyek nyelőcsövében vagy gyomrában akad el a fém. Ilyenkor endoszkóppal, vagy komoly sebészi megavatkozással menthető az állat.
A damil által lefűzött végtagok inkább vad madaraknál gyakoriak. Ilyenkor az elszorított végtag megduzzad, és lassan a vérellátás elmaradása, a szövetek lassú elhalásához vezet. Jó konzervativ kezeléssel, a még nem elhalt részek menthetőek lehetnek. De a minél előbb való eltávolítás a legfontosabb.
Mit tegyünk, ha mégis pont a mi damilunkba tekeredett vagy a mi horgunkat nyelte le egy vadállat?
Semmiképpen se vágjuk le a damilt!!!
Ne rántsuk ki a horgot!
Ne üldözzük a vad madarat, de megpróbálhatjuk óvatosan elkapni
Amennyiben mi magunk könnyedén nem tudjuk eltávolítani a bajt okozó tárgyat kérjünk segítséget
Ha elszakad a damil mindenképpen értesítsük helyi állatvédőket (nem védett állatok esetében) vagy a Nemzeti Parkot (védett állat esetében)
Comments