Szinte hetente találkozunk elveszett, vagy talált teknősökről szóló bejegyzésekkel a social médiában. Ebben a cikkben szeretnénk egy mindenre kitérő választ adni, mit kell tenni, ha egy elveszett teknőst találtok. Egy hozzáértő a kép alapján be tudja azonosítani a teknős faját, és így könnyen eldönthető, hogy egyáltalán mentésre szorul-e az állat.
LEGGYAKORIBB FAJOK
Leggyakrabban szárazföldi teknősökkel (görög, mór, szegélyes), ékszerteknőssel és mocsári teknőssel találkozhatunk.
A SZÁRAZFÖLDI TEKNŐSÖK SZIGORÚ VÉDETTSÉGET ÉLVEZNEK
...azaz a Washingtoni Egyezmény hatálya alá tartoznak. Ezeket a teknősöket régóta fogságban szaporítják és azok, akik ilyen házikedvencet szeretnének tartani, szaporított egyedhez könnyen jutnak hozzá.
Ahhoz, hogy igazolni tudjuk, hogy teknősünk szaporított, minden esetben kell, hogy rendelkezzen egy tenyésztői bizonylattal. Valamint 10 cm-es páncél mérettől kötelezően a teknős testébe az egyedi azonosítás érdekében microchippet kell ültetni.
SZÓVAL AKKOR MIT TEGYEK?
A fentiekből logikusan következik, hogyha szárazföldi teknőst találunk, első dolgunk a microchip leolvasása kell legyen. Ezt benzinkutaknál, állatkertekben, állatmenhelyeken és állatorvosnál van lehetőség intézni.
Amennyiben az állatban nincsen microchip, úgy egyedileg nem azonosítható, így sajnos illegális teknősről van szó. Ez jelentheti azt, hogy a teknős vadon fogott és csempészett egyed, vagy azt is, hogy fogságban született ugyan, de gazdái nem voltak precízek, és nem intézték el a chippelését. Ez esetben a teknőst a legközelebbi természetvédelmi mentőhelyre kell szállítani, ahol gondoskodnak róla.
A tapasztalat sajnos az, hogyha nincsen benne chip, mi pedig mégis megpróbáljuk megkeresni a gazdáját, helyi csoportokban teszünk ki képet róla, akkor sokan „látni vélik” a szökevény teknősben az évekkel ezelőtt elveszett állatukat, és olyanok is lesznek, akik helyet kínálnak az elveszett egyednek. Tudni kell azonban, hogy a chip nélküli teknős hiába kerül új befogadó gazdához, továbbra is illegális marad, utólag, magánszemélyként legalizálni nem lehet sajnos.
KIKKEL TALÁLKOZHATUNK MÉG?
Előfordulhatnak környezetünkben elkóborolt vízi teknősök is. Ilyenek lehetnek az ékszerteknősök, amelyek hazánkban invazív állatnak minősülnek. Tehát kártékonyak, mert kiszorítják az őshonos mocsári teknősöket élőhelyükről. Őket szabadon semmiképpen nem javasolt engedni. Ügyük nagyon nehéz, mert egyrészről elkóborolhatnak kerti tavakból és ezáltal van gazdájuk, de az is lehet, hogy egy évekkel ezelőtt magára hagyott, megunt teknőssel van dolgunk, akinek nem fogjuk megtalálni a gazdáját. Ebben az esetben érdemes próbát tenni helyi csoportokban, hátha előkerül a gazdája, azonban ha nem találjuk meg, mindenképpen célszerű őket állami állatkertbe bevinni, ugyanis az állami állatkerteknek van csak jogosultságuk invazív állatfajok befogadására.
Tojásrakási időszakban (nyáron) az egyetlen hazai teknősfajunkkal is gyakran találkozhatunk, ők a mocsári teknősök. Jellegzetes sötét páncéljukról, sárga mintázatukról könnyen felismerhetőek. Amennyiben velünk találkozunk, és úgy ítéljük nem boldogulnak, akkor őket a legközelebbi természetes vízhez érdemes elszállítani és szabadon engedni. Amennyiben sérülést, vagy betegségre utaló jelet látunk rajtuk, mindenképpen a legközelebbi természetvédelmi mentőhelyre kell őket szállítani.
Kommentare